Symbioosi 2–3 – Ekologia ja ekosysteemit (LOPS2021)

Authors
Olli Pekka Mäki & Kristiina Tarkiainen
Exercises kit’s authors
Olli Pekka Mäki & Kristiina Tarkiainen
Publisher
e-Oppi Oy
Included in packages

Symbioosi 2–3 on oppimateriaali lukion biologian toiseen ja kolmanteen moduuliin (BI2 ja BI3). Oppimateriaali on suunniteltu käytettäväksi kouluissa, joissa toisen ja kolmannen moduulin opetus tapahtuu samalla opintojaksolla.

BI2-moduulissa tarkastellaan ekologian perusteita ja elämän monimuotoisuutta. Ekologia tutkii luonnossa tapahtuvia riippuvuus- ja vuorovaikutussuhteita, jotka ulottuvat yksilötasolta ekosysteemitasolle - jopa globaaleihin ilmiöihin asti. Biodiversiteetillä tarkoitetaan biologisen elämän monimuotoisuutta (luonnon monimuotoisuus). Biodiversiteetin määritelmän mukaan biodiversiteettiä ilmenee kolmella eri tarkastelutasolla: geeneissä, lajeissa ja elinympäristöissä. Luonnon monimuotoisuus on elämän jatkumisen edellytys, elinkeinojen, ruokataloutemme ja koko hyvinvointimme perusta. Ihmisen toiminta heikentää koko eliökunnan monimuotoisuutta hälyttävällä tavalla joka puolella maailmaa. 

BI3-moduulissa tarkastellaan biologiaa ympäristöekologian näkökulmasta. Ympäristöekologia tutkii ihmisen toiminnan vaikutusta ympäristöön sekä luonnon monimuotoisuuteen. Oppimateriaalissa perehdytään luonnonvarojen kestävän käytön ekologisiin perusteisiin ja ihmistoimintojen ekosysteemeissä aikaansaamiin häiriöihin.

Huomaathan, että näyteluku sisältää vain teorian yhteydessä olevia automaattisesti korjautuvia perustehtäviä. Kirjan syventävät ja soveltavat tehtävät sijaitsevat opettajan tehtäväkokoelmassa, jonka opettaja avaa opiskelijoille opintojaksojen yhteydessä. 

Teos on lukion uuden opetussuunnitelman (LOPS2021) mukainen.

  • The study kit contains 31 chapters and 232 exercises of which 82 are in the chapters and 150 in the task exercises.
  • Authors
    Olli Pekka Mäki & Kristiina Tarkiainen
  • Exercises kit’s authors
    Olli Pekka Mäki & Kristiina Tarkiainen
  • Subject
    Biology
  • Grade
    High school
  • Course
    BI2 Ekologian perusteet (LOPS21) + BI3 Ihmisen vaikutukset ekosysteemeihin (LOPS2021)
  • Kit's language
    Finnish
  • Publisher
    e-Oppi Oy
  • Included in packages